Siamese Dream
Registered User
Official GDT for the tournament, final roster announced
http://www.icehockeyuk.co.uk/hand-names-squad-for-hungary-p183095
Netminders
Ben Bowns (Hull Stingrays)
Stephen Murphy (Belfast Giants)
Defencemen
Luke Boothroyd (Manchester Phoenix)
Stevie Lee (Nottingham Panthers)
Danny Meyers (Sheffield Steelers)
David Phillips (Belfast Giants)
Mark Richardson (Cardiff Devils)
Mark Thomas (Sheffield Steelers)
Jonathan Weaver (Nottingham Panthers)
Forwards
David Clarke (Nottingham Panthers)
Ben Davies (Cardiff Devils)
Robert Dowd (Troja Ljungby)
Robert Farmer (Braehead Clan)
Phil Hill (Cardiff Devils)
Robert Lachowicz (Nottingham Panthers)
Matthew Myers (Nottingham Panthers)
Aaron Nell (Swindon Wildcats)
Greg Owen (Basingstoke Bison)
Craig Peacock (Belfast Giants)
Jonathan Phillips (Sheffield Steelers)
Colin Shields (Belfast Giants)
Ashley Tait (Sheffield Steelers)
schedule
14th April GB v Hungary 18:30 GMT
15th April GB v Kazakhstan 15:00 GMT
17th April GB v Italy 15:00 GMT
19th April GB v Japan 15:00 GMT
20th April GB v South Korea 11:30 GMT
All games will be live on Premier Sports.
http://www.icehockeyuk.co.uk/hand-names-squad-for-hungary-p183095
Great Britain head coach Tony Hand has named a 22-man squad for the upcoming World Championship (Division 1A) in Budapest.
GB begin their training camp this morning, before flying out on Friday for the six-team tournament which runs from 14th to 20th April 2013.
They will begin their quest for promotion to the top flight with a match against the hosts Hungary on Sunday, followed by games against Kazakhstan, Italy, Japan and Korea.
Hand said: "All games are tough at this level and they will be five difficult games for us throughout the tournament.
"We are taking a strong team away with us, even though we have key guys out.
"I would love the team to come away with a medal.
"We are looking forward to the three-day camp now and get ourselves prepared for an important week."
Netminders
Ben Bowns (Hull Stingrays)
Stephen Murphy (Belfast Giants)
Defencemen
Luke Boothroyd (Manchester Phoenix)
Stevie Lee (Nottingham Panthers)
Danny Meyers (Sheffield Steelers)
David Phillips (Belfast Giants)
Mark Richardson (Cardiff Devils)
Mark Thomas (Sheffield Steelers)
Jonathan Weaver (Nottingham Panthers)
Forwards
David Clarke (Nottingham Panthers)
Ben Davies (Cardiff Devils)
Robert Dowd (Troja Ljungby)
Robert Farmer (Braehead Clan)
Phil Hill (Cardiff Devils)
Robert Lachowicz (Nottingham Panthers)
Matthew Myers (Nottingham Panthers)
Aaron Nell (Swindon Wildcats)
Greg Owen (Basingstoke Bison)
Craig Peacock (Belfast Giants)
Jonathan Phillips (Sheffield Steelers)
Colin Shields (Belfast Giants)
Ashley Tait (Sheffield Steelers)
schedule
14th April GB v Hungary 18:30 GMT
15th April GB v Kazakhstan 15:00 GMT
17th April GB v Italy 15:00 GMT
19th April GB v Japan 15:00 GMT
20th April GB v South Korea 11:30 GMT
All games will be live on Premier Sports.
Last edited: